За пръв път български Slow Food продукти кандидатстват за защитено наименование за произход
В понеделник (19 декември) в Министерството на земеделието и храните ще бъдат подадени заявленията на два български фермерски продукта за вписването им като защитени наименования за произход (ЗНП/PDO). Това са куртовският розов домат и месото от източнобалканска свиня. До тази важна стъпка за защитата на услията на българските малки производители се стигна след година и половина усилия на разнообразния екип на кампанията „Да защитим българския вкус“.
Инициирана от евродепутата Момчил Неков през юни 2015, кампанията обедини политици, учени, търговци и, разбира се, фермери, които отглеждат и произвеждат традиционни за страната ни растителни сортове, животински породи и автентични хранителни продукти.
Източнобалканската свиня е автохтонна порода, която се отглежда полудиво в горите на Източна Стара планина, Сакар и Странджа. Там животните се хранят основно с дъбови и букови жълъди, но и с много други диви растения, както и с гъби (включително и трюфели), охлюви и червеи. Разнообразният хранителен спектър на тези прасета с черна четина създава неповторимите качества на месото им – яркочервен цвят, забележима мраморираност на мускулната тъкан и специфичен и полезен състав на мазнините с високо съдържание на ненаситени мастни киселини.
Заявлението за защитено наименование за произход ще бъде внесено от Радостина Донева, председател на Асоциация за развъждане и съхранение на източнобалканската свиня, както и от името на 19 фермери от 9 села в Бургаска, Варненска и Шуменска област. След процедурата за вписване на защитеното наменование за произход, то ще може да бъде използвано единствено за месо от животни, отгледани на територията на 12 общини в споменатите области.
Отглеждан от 30-те години на ХХ век в землището на село Куртово Конаре, местният розов домат се отличава с наситен цвят, балансиран вкус, фина текстура и високо съдържание на сухо вещество. Едрите домати са предпочитани за прясна консумация, но са и основен продукт за прочутите лютеници от селото, наред с куртовската капия – още един местен сорт.
Формалният вносител на заявлението е Емилия Шушарова, председател на Сдружение „Президиум – Куртово Конаре, но зад него стоят имената и усилията на още седем човека, които отглеждат вкусния домат, но и ежедневно се борят за запазването му, включително и с организирането на Фестивала на чушката, домата, традиционните храни и занаяти, който вече осма година се провежда в началото на септември.
И източнобалканската свиня, и куртовският розов домат са разпознати от Slow Food, като продукти, нуждаещи се от защита. Затова те са включени в каталога на застрашени храни Съкровищница на вкусове, а производството им е подпомогнато от съдаването на прзидиуми – проекти на световната организация за съхраняване на традиционните земеделски и хранителни практики. В България през последните години, работата на Slow Food е подкрепена от проекта ESSEDRA (Природосъобразно и устойчиво социо-икономическо развитие на селските райони).
По повод на важното събитие за малките фермери пак на 19 декември (понеделник) от 12:00 часа в БТА ще се проведе пресконференция, на която освен Радостина Донева и Емилия Шушарова ще говорят още Момчил Неков, доц. Десислава Димитрова от Института по биоразнообразие и екосистемни изследания – БАН, координатор на Slow Food в България и Людмил Каравасилев, ръководител на отдел „Корпоративни комункации“ на Метро България, който ще опие възможносттите, които големият бизнес може да предложи на малките български производители на качествени продукти. И за да има дела, а не само думи, търговската верига ще започне да предлага месо от източнобалканска свиня на свои клиенти още в дните преди Коледа.