Начало За нас Реклама Контакти

За пръв път български Slow Food продукти кандидатстват за защитено наименование за произход

Снимка за За пръв път български Slow Food продукти кандидатстват за защитено наименование за произход

В понеделник (19 декември) в Министерството на земеделието и храните ще бъдат подадени заявленията на два български фермерски продукта за вписването им като защитени наименования за произход (ЗНП/PDO). Това са куртовският розов домат и месото от източнобалканска свиня. До тази важна стъпка за защитата на услията на българските малки производители се стигна след година и половина усилия на разнообразния екип на кампанията „Да защитим българския вкус“.

Инициирана от евродепутата Момчил Неков през юни 2015, кампанията обедини политици, учени, търговци и, разбира се, фермери, които отглеждат и произвеждат традиционни за страната ни растителни сортове, животински породи и автентични хранителни продукти.

Източнобалканската свиня е автохтонна порода, която се отглежда полудиво в горите на Източна Стара планина, Сакар и Странджа. Там животните се хранят основно с дъбови и букови жълъди, но и с много други диви растения, както и с гъби (включително и трюфели), охлюви и червеи. Разнообразният хранителен спектър на тези прасета с черна четина създава неповторимите качества на месото им – яркочервен цвят, забележима мраморираност на мускулната тъкан и специфичен и полезен състав на мазнините с високо съдържание на ненаситени мастни киселини.

Заявлението за защитено наименование за произход ще бъде внесено от Радостина Донева, председател на Асоциация за развъждане и съхранение на източнобалканската свиня, както и от името на 19 фермери от 9 села в Бургаска, Варненска и Шуменска област. След процедурата за вписване на защитеното наменование за произход, то ще може да бъде използвано единствено за месо от животни, отгледани на територията на 12 общини в споменатите области.

Отглеждан от 30-те години на ХХ век в землището на село Куртово Конаре, местният розов домат се отличава с наситен цвят, балансиран вкус, фина текстура и високо съдържание на сухо вещество. Едрите домати са предпочитани за прясна консумация, но са и основен продукт за прочутите лютеници от селото, наред с куртовската капия – още един местен сорт.

Формалният вносител на заявлението е Емилия Шушарова, председател на Сдружение „Президиум – Куртово Конаре, но зад него стоят имената и усилията на още седем човека, които отглеждат вкусния домат, но и ежедневно се борят за запазването му, включително и с организирането на Фестивала на чушката, домата, традиционните храни и занаяти, който вече осма година се провежда в началото на септември.

И източнобалканската свиня, и куртовският розов домат са разпознати от Slow Food, като продукти, нуждаещи се от защита. Затова те са включени в каталога на застрашени храни Съкровищница на вкусове, а производството им е подпомогнато от съдаването на прзидиуми – проекти на световната организация за съхраняване на традиционните земеделски и хранителни практики. В България през последните години, работата на Slow Food е подкрепена от проекта ESSEDRA (Природосъобразно и устойчиво социо-икономическо развитие на селските райони).

По повод на важното събитие за малките фермери пак на 19 декември (понеделник) от 12:00 часа в БТА ще се проведе пресконференция, на която освен Радостина Донева и Емилия Шушарова ще говорят още Момчил Неков, доц. Десислава Димитрова от Института по биоразнообразие и екосистемни изследания – БАН, координатор на Slow Food в България и Людмил Каравасилев, ръководител на отдел „Корпоративни комункации“ на Метро България, който ще опие възможносттите, които големият бизнес може да предложи на малките български производители на качествени продукти. И за да има дела, а не само думи, търговската верига ще започне да предлага месо от източнобалканска свиня на свои клиенти още в дните преди Коледа. 

 

от Людмил Хайдутов Дек. 2016
Коментари