Усещане за вкус
Вкусът е сетиво, което често приемаме за даденост, докато не хванем настинка. Тогава имаме усещането, че не можем да усетим вкуса на нищо. Възприятието на вкуса е сложен химически процес, тясно свързан с обонянието, но има и много други фактори, които играят важна роля, като осезаемост, температура, текстура...
Заблудата
До 70-те години на 20-ти век се е смятало, че по различните части на езика има сензори за точно определен вкус – по върха – за сладко, задната част – за горчиво, а от двете страни – по два участъка за кисело и солено. Цялата история тръгва от неправилен превод на немско изследване, проведено през 1901г. Всъщност самото изследване показва наличието на незначителни разлики в праговото усещане на различните вкусове по различните части на езика. Но, въпреки че някои части на езика са способни да засекат вкус по-бързо от други, всички вкусове могат да се доловят по цялото протежение на езика и няма специфични части за отделните вкусове.
Рецептори за вкус
По лигавицата на езика има множество характерни образувания, приличащи на малки брадавици, наречени папили. Вкусовите папили съдържат вкусови луковици, в които пък се намират рецепторите за вкус. Освен по езика, вкусови папили има и по лигавицата на небцето, горната част на хранопровода, носоглътката, както и по вътрешната страна на бузите. Всички тези структури съставляват вкусовия орган и участват в долавянето на познатите ни 5 елемента на възприятието за вкус – солено, кисело, горчиво, сладко и умами.
Физиология на вкуса
Ето какво се случва, когато ядем. Първо, помирисваме – независимо дали го правим съзнателно или не, ароматът на храната достига до носът ни. Миризмата води до увеличаване на слюноотделянето и леко повишаване на храносмилателните киселини в стомаха. Така организмът ни се подготвя за вкусване и храносмилане на храната. За да се долови вкус обаче храната трябва да се разтвори. Ако сложим каквато и да било храна върху сух език, то няма да усетим нищо. Храната се разтваря в слюнката и част от нея преминава през вкусовите пори, разположени по повърхностния слой на езика. Така вкусовите дразнители, съдържащи се в храната достигат до вкусовите рецептори. От тук нататък разпознаването на вкуса става по два начина – чрез йонни канали се засичат соленият и киселият вкус, а чрез G-протеинно свързани рецептори, свързани с G-протеина густдицин се разпознава вкусът за сладко, горчиво и умами.
Петте основни вкуса
Езикът има способността да разпознае 5 основни вкуса: солено, кисело, горчиво, сладко и умами.
Соленият вкус се предизвиква най-вече от присъствието на натриеви йони, които се съдържат в натриевия хлорид (готварската сол). Киселият вкус се предава през водородни йонни канали, засичащи водородните йони, съдържащи се в киселините и водата. Сладкият вкус се предизвиква от присъствието на захари, някои протеини и някои други вещества. Горчивият е най-осезателният вкус и от много хора се смята за неприятен. Освен това голяма част от естествено горчивите съединения са токсични, а човешката способност за долавяне на горчиви, токсични съединения при ниска прагова чувствителност, играе важна защитна роля.
Съществуването на умами вкусът е установено в Япония в началото на 20-ти век. Наличието на глутаминова киселина стои в основата на умами вкусът и той е отговорен за пикантния, приятен вкус на някои храни като сирене, гъби, домати, соев сос, сушени меса и др.
Проучванията показват, че еволюционно хората инстинктивно харесват определен вкус и отхвърлят друг. Киселият и горчивият вкус може да са показател, че храната е лоша, недозряла или дори отровна. Докато сладкият, соленият и умами (приятен, вкусен) вкус индикират „добрите“ храни. Сладкият вкус ни насочва, че храната може да ни даде енергия. Дори бебетата предпочитат сладки храни, лактозата в млякото е сладка. Соленият вкус ни показва, че храната може да ни помогне да възстановим загубата на електролити, причинена от потта или урината. А умами вкусът ни предизвиква да ядем храни, съдържащи аминокиселини, от които тялото ни се нуждае.
Шестият вкус
Отново японците стоят в основата на това ново откритие. Оттам и името – кокуми. Всъщност определянето на кокуми като вкус не е съвсем точно. Кокуми няма определен вкус, а е по-скоро усещане за пълнота и плътност на вкуса.
Кокуми се влияе от нивата на калций, аминокиселината L-хистидин и антиоксидантът глутатион. В какво обаче се изразява неговото действие? Да вземем например калция. По езика ни има канали, засичащи калция и когато калцият, влизащ в състава на храната, попадне върху езика и се свърже с рецепторите, кокуми подсилва вкусовете за сладко, солено и умами. Всъщност кокуми действа като усилвател.
Смята се, че храни, богати на кокуми са сирене, сушена риба, черен дроб, чесън, лук, мляко, мая.
Вкус срещу обоняние
Ние разпознаваме само пет вкуса, но имаме способността да разграничим хиляди миризми. А начинът, по който мозъкът ни обработва и наслагва вкусовите усещания с миризмите, температурата и усещането в устата, създава цялостното възприятие за вкус. Голяма част от самото възприятие за вкус всъщност се дължи на обонянието. Миризмите пътуват до мозъка ни по два начина – чрез ноздрите (когато поднесем храната към устата си), а след като храната е вече в устата ни, част от ароматните компоненти достигат до обонятелните рецептори чрез фаринкса.
Имайки предвид казаното по-горе, да разгледаме например ванилов сладолед и ябълков сладкиш – и двете храни биха регистрирали усещане за сладко върху езика, но техният цялостен вкус е много различен, тъй като миришат по различен начин, имат различна температура и се усещат по различен начин в устата.
Да вземем обаче за пример ябълка и лук и извадим обонянието от уравнението. Тъй като и двете храни имат еднаква температура и предизвикват подобни усещания в устата, то не бихме могли да ги различим.
В допълнение
Сетивността на езика се простира далеч над самото чувство за вкус. Езикът ни има способността да долавя и много други усещания, които в своята цялост допълват самия вкус и го правят по-богат и комплексен.
Хладина – някои вещества активират рецепторите за студено дори, когато температурата на храната не е ниска. Такова усещане може да се определи като „свежо“ или „ментово“ и се наблюдава при консумация на храни, съдържащи мента, ментол, етанол и камфор.
Сухота – някои храни, като недозрели плодове (банани, райска ябълка), чай, вино, съдържат танини или калциев оксалат, които причиняват стипчиво, тръпчиво усещане в устата.
Мазнота – наскоро е открит вкусов рецептор, който реагира на мазнина, по-точно – на мастни киселини.
Изтръпване – подправки като сечуанския пипер предизвикват парливо, щипещо изтръпване на езика.
Лютивина – вещества като капсайцин (в лютите чушки) и пиперин (в черния пипер) причиняват парещо, дори изгарящо чувство. Това усещане не е причинено вследствие на дразнение на вкусовите рецептори. В този случай нервните влакна се активират директно, а усещането, което се интерпретира като „горещо“ е резултат от стимулиране на сетивните влакна за болка и температура по езика.
Температура – температурата може да играе съществена роля при възприятието на вкуса. Да вземем например любимия ви сладолед – всичко е наред, ако се консумира докато е студен. Ако обаче го оставим да се разтопи и го ядем топъл, то той ще ни се стори много по-сладък.
Вкусът е сетиво, което все още не е изучено напълно, но в своята цялост и комплексност определено прави живота ни по-интересен.