Начало За нас Реклама Контакти

Училища за готвене - един нов проект за екологичните и социалните аспекти на храната

Снимка за Училища за готвене - един нов проект за екологичните и социалните аспекти на храната

Училища за готвене - пътя на храната до нашата чиния са практически ателиета, които предават познания за хранителните и здравословните стойности на определени храни, изследват доколко са полезни някои от най-често срещаните хранителни съставки и, най-вече, учат как се приготвят различни вкусни ястия от познати и непознати продукти.

Една от най-важните задачи на Училищата за готвене, организирани от За Земята в партньорство с други неправителствени организации като Slow Food в България и Хлебни къщи е провокирането на дискусия и осигуряването на повече информация за екологичните и социалните аспекти на различните теми:
 • как се произвеждат соята и палмовото масло,
 • какви са рисковете на широката употреба на кафе, какао и други вносни продукти за общностите, които ги произвеждат, както и върху околната среда, и какви са възможностите на всеки от нас да ограничи това влияние,
 • защо всяка година в ЕС и другите развити страни се изхвърлят милиони тонове годна за употреба храна, когато милиони по света, предимно в развиващите се гладуват.

Първият курс, посветен на хлябът с квас като полезен и традиционен продукт, се проведе по-рано този месец и поради огромния интерес се наложи и повторението му.

На 9 декември от 19:00 часа започва вторият курс на Училища за готвене. Той се казва Растителните масла – полезни и устойчиви и целта му е да разкрие свойствата на растителните мазнини и проблемите за околната среда, които причиняват производството на някои от тях.

Домакините на курса – Бояна и Борис от Кулинарно училище Amuse bouche (София, ул. "Кораб планина" 8-10), са подготвили подходящо за темата меню, което ще бъде приготвено заедно от всички участници в курса. С презентация за устойчивото производство на растителн масла ще се включи и Людмил Хайдутов, редактор в Gourmet Publishing и сътрудник на Slow Food в България. Курсът е част от събитията, посветени на Деня на Майката Земя (10 декември) – Slow Food празник, който почита усилията на всички хора, които се опитват чрез храната да осигурят по-добър свят за всички.

Цената на курса е 25 лева, а записването става чрез регистрационна форма.

Местата са ограничени, затова побързайте.

 

от Меню Ноем. 2015
Коментари