Начало За нас Реклама Контакти

Terra Madre Salone del Gusto 2016 в града на По

Снимка за Terra Madre Salone del Gusto 2016 в града на По
Дворецът Валентино в Торино

Вече двайсет години Торино, най-големият град на река По, е домакин на Salone del Gusto, колосалното изложение на Slow Food производители от цял свят, но за пръв път събитието наистина беше в града. Паркови алеи, площади, зали из цялата централна част на Торино бяха въвлечени в глобалния празник на вкусната, чиста и справедлива храна.

Предишните издания на изложението бяха затворени в халетата на Lingotto Fiere и олимпийската зала за шортрек Ovale, но тази година хранителните общности и президиумте от света, както и подбрани производители от всички италиански региони окупираха от 22 до 26 септември парка Валентино, току до най-важната за италианското земеделие река. По знаковата за консумаризма пешеходна улица Via Roma и на площад Сан Карло пък бяха разположени щандовете на италианските Slow Food президиуми. Улицата на сладоледа беше на Via Po, на която можеше да се опитат и кафета от президиумите във Африка и Латинска Америка. Пак там зоната Let It Bee привличаше професионалисти и любители на меда.

Виа Рома, Торино по време на Terra Madre Salone del Gusto 2016

Но светът не е само пазар. В зашеметяващото класическо пространство на театър Кариняно по време на Terra Madre конференциите своите опит и идеи представиха забележителни личности като Алис Уотърс, готвач, социален предприемач, вицепрезидент на Slow Food и човекът, помогнал да се създадат над 4000 училищни градини в САЩ. Мишел Бра и Оливие Роленже – френски звездни готвачи, на конференцията „Когато готвачите се обединят с фермерите“ говориха за преките контакти между производители и клиенти и значението на това за кулинарното изкуство.

В центъра на парк Валентино, в едноименния замък, както и в залите на разположения в същия парк комплекс Торино Еспозициони се провеждаха делегатските форуми, посветени на теми от изчезващото биоразнообразие на банани в Уганда до значнието на Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции. Една от най-посетените срещи беше тази за биологичното разнообразие на Балканите, на която беше обсъден продължаващия проект ESSEDRA, чрез който освен, че бяха идентифицирани многобройни застрашени храни на полуострова, беше помогнато и на основаването на нови Slow Food президиуми. За България това са проектите за съхраняване на розовия домат от Куртово Конаре и на източнобалканската свиня.

И двата нови български президиума бяха представени на два от българските щандове в парк Валентино, споделени с производители от останалите четири Slow Food проекта за защита на нафпавока от Горно Драглище, зеленото сирене от Черни Вит, каракачанската овца и смилянския фасул. На третия щанд на страната ни се предлагаше странджански манов мед, произведен от горското стопанство в село Кости с помощта на Българското дружество за защита за птиците. Производителите рядко имах свободна минута – непрекъснатият поток от хора изискваше постоянни обяснения, а един от куриозите беше, че италианците поглъщаха пъстрите плоски бобчета на попския боб от Куртово Конаре сурови и не даваха никому шанс да обясни, че първо трябва да се сготвят.

Продуктите на новия български президиум за розовия домат от Куртово Конаре.
Долу вляво - попски боб. Снимка: Здравка Уайлдгуус

Всеки ден щандовете в парк Валентино работеха от 10 до 19 часа с изключение на 23 септември, когато почти всички делегати, производители, лектори и участници в събитието, заедно със стотици граждани и гости на Торино преминаха по централните улици на града с плакати, които призоваваха на различни езици: Гласувай с вилицата си!; Спасете биоразнообразието!; Вкусно, чисто, честно; и, разбира се, Да обичаме Земята, тазгодишното мото на Terra Madre. Шареният парад беше огласен от духов оркестър, българска гайда, мадагаскарски песни и приповдигната интернационална глъч.

Макар по време на парада най-ясно да се видя мащаба на събитието – над 5000 делегати, от участници от повече от 3000 местни общности, включително 400 Slow Food президиума, през всичките дни на Terra Madre хора с баджове със Земята в анатомично вярната форма на сърце и надпис: Защитете бъдещето!, непрекъснато се движеха из града. Събития се провеждаха от сутрин до вечер, в най-различни места. Дегустационните семинари за коктейли и високоалкохолни напитки бяха в аукционната зала на Болафи, семейна компания, специализирала се колекционерството включително на вино и спиртни напитки, докато кулинарните презентации събираха публика както в шатрата на Съюза на Slow Food готвачите на централния площад Пиаца Кастело, така и в модерната сграда на Intesa Sanpaolo Tower и гурме супермаркетът Eataly. Темите варираха от национални кухни през президиумни продукти до приготянето на древноримски ястия. Достъпът до всички тези събития беше разпродаден поне един месец преди началото им.

Terra Madre Salone del Gusto е събитие с огромни мащаби, което изисква също толкова огромни усилия, но идеите за устойчив живот, справедливо земеделие, безусловен достъп до качествена храна са от толкова основно значение, че всеки, който има и най-малък досег до изживяването, от делегатите, стотиците доброволци, производителите, посетителите, организаторите, остава завинаги белязан от желанието за промяна. 

 

от Людмил Хайдутов Септ. 2016
Коментари