Световният ден на прехраната бе отбелязан на официална церемония в Рим
Участниците в събитието на 16 октомври подчертаха тясната взаимовръзка между миграцията и глада.
Папа Франциск призова правителствата по целия свят към сътрудничество, за да направят миграцията по-безопасна и въпрос на личен избор. Той потвърди и че осигуряването на хранителна сигурност за всички изисква решения на проблемите с климатичните промени, както и прекратяване на конфликтите. Папа Франциск се изказа на церемонията, посветена на Световния ден на прехраната, която се състоя в централата на Организацията за прехраната и земеделието към ООН (ФАО) в Рим. Тази година Световният ден на прехраната е посветен на решаването на проблемите с миграцията чрез хранителна сигурност и развитие на селските райони.
„Очевидно е, че войните и климатичните промени се явяват причини за глада, затова нека не се отнасяме към глада като към неизличима болест,“ каза религиозният лидер в своето изявление.
Той призова участниците да поемат изцяло задължението по постепенно и системно разоръжаване, а така също и към промени в начина на живот, начина, по който се използват природните ресурси, производството и употребата на храна, за да бъде защитена планетата.
Във връзка с работата по Глобалното споразумение за безопасна, регулирана и уредена миграция – първото подобно споразумение, което е съгласувано между правителствата под егидата на ООН, папа Франциск заяви:“За управлението на човешката мобилност са необходими координирани и системни междуправителствени действия в съответствие със съществуващите международни норми, но също и любов и разумни действия“ и добави,“на карта е поставено доверието към цялата международна система.“
Освен това той заяви, че за съжаление „някои“ държави излизат от Парижкото споразумение за климатичните промени.
Да променим бъдещето на миграционните потоци
Ежегодно милиони хора напускат домовете си, за да избягат от глад, бедност и конфликти.
„Все повече и повече хора мигрират, защото нямат възможност да останат в домовете и земите си,“ заяви Генералният директор на ФАО Жозе Грациано да Силва. „Ние имаме намерението да отстраним фундаменталните причини за миграцията като бедността, липсата на хранителна сигурност, неравенството, безработицата и липсата на социална защита. За да спасим тези животи е необходимо да възстановим околната среда, в която живеят хората, като едновременно с това засилим и устойчивостта към външни въздействия и обезпечим средства, с които могат да водят достоен живот.“ добави той.
През тази година Световният ден на прехраната се отбелязва на фона на увеличаване на глада, който нараства за пръв път от повече от десет години и засяга 815 милиона души или 11% от населението на света. Това в значителна степен е свързано със зачестяването на насилствените конфликти и стихийните бедствия, породени от промените на климата, които са и основните фактори за принудителната миграция.
По време на събитието се изказа и президентът на Мадагаскар, Ери Мартиал Ражаунаримампианина Ракутуариманана, чиято страна се сблъсква със сериозни последствия от климатичните промени. „Младите мъже и жени страдат в най-голяма степен от преселването на населението, свързано с измененията на климата. Ако искаме да проемним парадигмата на миграцията, е нужно да намерим решения в страните, в които тя се появява,“ каза той.
Гладът засилва миграцията
ФАО е на мнение, че миграцията трябва да е доброволен избор, а не необходимост, и затова организацията работи с партньори и общности по целия свят, за да предостави на хората този избор.
В периода от 2008 до 2015 средно по 26,4 милиона души всяка година са емигрирали вследствие на климатични бедствия. В момента международните мигранти са 244 милиона, което е с 40% повече от 2000 г. Значителна част от тях произхождат от селските райони, в които повече от три четвърти от най-бедните слоеве на населението зависят от земеделието и природните ресурси като източници на средства за съществуване.
Тези големи миграционни потоци създават сложни проблеми, които изискват хуманитарна помощ и решения в областта на развитието. Много от причините, които принуждават хората да мигрират, е възможно да бъдат преодолени чрез инвестиции в развитието на селските райони, поддържането на достойна заетост и осигуряването на механизми за социална защита. Тези дейности също така помагат и за достигането на целта на устойчивото развитие за изкореняването на глада до 2030 г.
Политическа воля
Земеделските министри на на някои държави от Г7 също присъстваха на на церемонията за Световния ден на прехраната, което за пореден път подчерта тясната връзка между хранителната безопасност, развитието на селските райони и миграцията. В събитието взеха участие министрите Лорънс Маколи (Канада), Стефан Травер (Франция), Маурицио Мартина (Италия), Сони Пърдю (САЩ), а също депутатът от Бундестага Петер Блезер и Терез Кофи, държавен парламентарен секретар по въпросите на околната среда и селските райони на Великобритания. Министърът на земеделието на Япония, Кен Сайто, изпрати послание за подкрепа.
На церемонията се изказаха и Фил Хоган, европейският комисар за земеделието и развитието на селските райони; президентът на Международния фонд за развитие на селското стопанство Жилбер Унгбо и Дейвид Бизли, изпълнителен директор на Световната програма по прехраната.
„Неравенството и отсъствието на възможности в селските райони се явяват една от основните причини за загубата на един от най-ценните ресурси на общностите – младите хора,“ каза г-н Унгбо, „моята молба за Световния ден на прехраната 2017 е да се продължат инвестициите в преобразуването на селските райони, така че милиони млади хора да могат да създадат за себе си по-добър живот.“
„Най-големият проблем, който имаме днес – войната, конфликтите, са създадени от човека. Осемдесет процента от разходите на Световната програма по прехраната – над 6 милиарда долара, се изразходват в зоните на конфликти като Сирия, Ирак, Сомалия… Никога няма да унищожим глада до 2030, ако не прекратим конфликтите,“ каза г-н Бизли.
Световен ден на прехраната
ФАО отбелязва Световния ден на прехраната на 16 октомври в чест на създаването на организацията през 1946 г. Това е една от най-отбелязваните дати в календара на ООН, на която се организират събития в над 150 страни по целия свят. Събитията съдействат за привличане на вниманието към гладуващите и към необходимостта за осигуряване на хранителна сигурност и пълноценно хранене за всеки.
Източник: ФАО
На Световния ден на прехраната Slow Food отправи предизвикателството Eat Local към всеки, който е загрижен за климатичните промени и влиянието им върху храната по света.