Slow Food обяви нова кампания срещу климатичните промени
На 1 октомври завърши седмият Международен конгрес на Slow Food. Той се проведе в присъствието на 400 делегати от 90 страни в Чънду, столицата на провинция Съчуан, Китай. Градът не е избран случайно – това е един малкото градове на гастрономията според ЮНЕСКО наред с Парма, Италия; Тусон, САЩ; Газиантеп, Турция и др.
Делегатите вечерят с традиционни ястия от Съчуан
На конгреса освен членовете на Международния съвет (43 души от 35 държави) и председателя на Slow Food (Карло Петрини), бяха гласувани и шест изявления, които ще определят работата на световната организация през следващите три години. Тези документи се отнасят за изключително сериозни въпроси като връзката между селското стопанство и производството на храна с климатичните проблеми; ролята на Slow Food за възстанояването на хранителните системи в Африка; изчезването на културното и биологичното разнообразие; използването на знанията на автохтонните общности за преодоляване на съвременните проблеми с храната и околната среда; осигуряване на широк достъп до традиционните знания чрез концепцията за „разпръснат университет“; борба за намаляване на използването на пластмаса и особено на микропластмаси в хранителните вериги, както и в козметичната индустрия.
Каррло Петрини, председател на Slow Food
В своята заключителна реч Карло Петрини заяви: „Този конгрес отново потвърди това, че отхвърляме настоящия модел на развитие. Тези дни на работа и споделяне на знания в мрежите на Slow Food и Terra Madre показаха, че алтернативен модел съществува и че той е успешен.“
По време на конгреса беше обявена новата кампания на Slow Food, наречена Меню за промяна. Чрез нея глобалната организация с помощта на своите членове и симпатизанти ще представи възможностите на всеки човек да помогне за предотвратяване на климатичните промени чрез промени във всекидневния живот.
Slow Food отправя пред всеки предизвикателството Eat Local от 16 октомври до 5 ноември:
поне два пъти седмично да се храни само с ястия от традиционни местни продукти;
поне веднъж седмично да пазарува от фермерски пазари;
да консумира само месо от свободно отгледани животни;
да не купува вносни храни или такива, произведени по далече от 330 км.
Участниците в предизвикателството могат да споделят своите вкусни и устойчиви преживявания на страницата на Eat Local Challenge, а трима от тях ще спечелят пътуване до Торино, Италия, по време на световния Slow Food форум Terra Madre през есента на 2018 г.
Освен с лична промяна всеки може да помогне на усилията на Slow Food чрез осъществяването на различни дейности и организирането на събития под надслова Да сготвим по-добро бъдеще (Cook Up a Better Future). Какво може да се направите:
измислете меню със сезонни продукти и такива от Съкровищницата на вкусовете от района, в който живеете, като така ще намалите влиянието на храната ви върху климата;
ако сте готвач, срещнете се с ваши колеги и и запознайте с кампанията Меню за промяна;
организирайте обучителни събития;
кооперирайте вашата организация с други, които работят по темата на климатичните промени;
ако притежавате ресторант, измислете ястие и използвайте част от приходите от него за подкрепа на проекти на Слоу Фуд;
органзирайте посещения в устойчиви ферми и се срещнете с дребни производители на храна;
организирайте вечери с тези хора, като така ще им дадете възможност да разкажат своята история и да споделят знанията си;
обявете понеделник за своя ден без месо.
Ако нямате възможност да осъществите подобни инициативи, може да помогнете на Слоу Фуд за провеждането им чрез дарение.