С боб и леща срещу глобалното затопляне – кулинарен урок на За Земята
В четвъртия курс на Училища за готвене на За Земята ще бъдат разгледани хранителните характериситики на бобовите варива и ще бъдат показани някои напълно изненадващи кулинарни техники, които ще помогнат на всеки курсист да разнообрази менюто си по устойчив начин.
Кулинарната част на курса ще се води от хранителния терапевт Михаела Белорешка, а Людмил Хайдутов от Slow Food България и редактор в Gourmet Publishing ще разкаже за биологичното разнообразие на бобовите и старите български сортове. Екипът на За Земята ще се включи с оценка на съвременното интензивно животновъдство и влиянието му върху околната среда.
Основната причина за глобална промяна на климата е натрупването на парникови газове в атмосферата, чиято увеличена концентрация води до повишаване на температурите на планетата.
Интензивното животновъдство е вторият най-голям източник на парникови газове след изгарянето на фосилни горива. При естествените ферментационни механизми на храносмилането при преживните животни се отделят огромни количества въглероден диоксид и метан. Това не би било проблем, ако тенденцията за масово отглеждане на добитък не се беше превърнала в огромен бизнес, който промени начина на хранене на т.нар. развит свят под предлога на важността на високопротеинното хранене. В никакъв случай не трябва да се пренебрегват и огромните обеми на вода, която се използва в интензивните ферми.
Природата обаче е създала много по-приемлива алтернатива на протеинови източници и това са бобовите растения. Високото съдържание на белтъци, неоспоримо добрите вкусови свойства, а и хилядолетното съвместно развитие на хората и разнообразните роднини на фасула и лещата са истински добри причини да предпочетем тези зърна пред месото, добито при съмнително хуманни обстоятелства.
Има и още една причина да се замислим за бобовите и да посветим цял един курс на тази храна. 2016-та бе обявена за година на бобовите култури от Организацията за прехрана и земеделие на ООН. Лещата, грахът и фасулът са много важни за осигуряването на прехраната на големи части от световното население. В страните от Южна Америка, Африка и Азия тези растения са неотменна част от менюто на хората и се отглеждат предимно от малки и семейни стопанства. Бобовите култури обаче все още не са достатъчно добре оценени въпреки че са сравнително евтина алтернатива на животинските белтъчини и биха могли да помогнат за преодоляването на глада по света.
Кога: 23 февруари, 19:00 – 22:00 часа
Къде: Кулинарно училище Amuse Bouche
София, ул. „Кораб планина“ 8-10
Таксата за участие в курса е 20 лв, а място за него може да си осигурите, ако попълните регистрационната форма.
.