"Последният пир" разкрива вкусната страна на манията
Историческите романи изживяват поредния си възход на популярността и „Последният пир“ на Джонатан Гримуд е една от най-интересните книги от тази вълна. Авторът не само проследява вълнуващите събития във Франция през XVIII век, но и ги пречупва през психологическия портрет на човек, дарен с таланти, обречен на маниите си, но и благословен с тях. И за да бъде картината още по-комплексна и първична, обсесиите на главния герой са дълбоко свързани с физиологията на храната и вкуса.
Насред Епохата на Просвещението, претенциозната развала на френската монархия и последвалата буржоазна революция маркиз д'Ому прилежно води своя дневник, в който описва живота си от 1723 година, когато като петгодишен сладко хрупа бръмбари рогачи до торна купчина в опустошеното имение на мъртвите си от глад родители и го открива регентът на Франция, до шейсет и седем години след това, когато революционерите блъскат по вратата на модерния му замък и той споделя смъртта с вероятно най-близкото си същество – сляпа тигрица, чийто живот е спасил навремето.
През живота си Жан-мари д'Ому непрекъснато се впуска в приключения – борба на живот и смърт с ранен вълк, потушаване на селско въстание, преговори по време на войната за независимостта на Корсика, създаване на менажерия. Маркизът успява да печели уважението, симпатиите и любовта на мнозина, но във всяко свое действие е безмилостно заслепен подобно на любимата си тигрица от маниакалната страст да опита и опише всеки един възможен вкус на този свят. Котка и змия, сготвени заедно, задушена полумаймуна от Индокитай, сирене от кърмата на корсиканска невеста – тъмната любознателност на д'Ому няма граници. Така постепенно той се насочва към невидимата за него бариера със социопатията и в самия край на живота си обречено я прекрачва.
Британецът Джонатан Гримуд, автор на романа „Последният пир“, не е новак сред писателите. От края на 90-те години той създава научнофантастични и фентъзи романи, под които се подписва като Джон Къртни Гримуд. Две от творбите му печелят наградата на Британската асоциация за научна фантастика, а други пет са номинирани за същото отличие. Жанрът на тези произведения е алтернативна история и в тях се описва бъдещето, след като важни исторически събития са протекли по съвсем различен начин.
В „Последният пир“ Гримуд оставя настрана предсказанията на фантастиката и се впуска в неописаните възможности на миналото по толкова достоверен начин, че за мнозина читатели житието на маркиз д'Ому много лесно може да се стори напълно реално.
Българското издание на „Последният пир“ е на Gourmet Publishing и книгата може да намерите в книжарниците в страната, онлайн, както и в
Магазин за вкусове и аромати
София
ул. Лъчезар Станчев 5
Sopharma Business Towers