Начало За нас Реклама Контакти

Карло Петрини идва в България, за да представи първата си книга

Снимка за Карло Петрини идва в България, за да представи първата си книга

Карло Петрини е основателят на световното движение Slow Food. Той е вдъхновяващ оратор, активист за устойчива хранителна система и автор на няколко книги. Първата от тях "Хубаво, чисто, справедливо: Основи на философията Slow Food" вече има българско издание, благодарение на ИК "Жанет 45", което ще бъде представено от самия Карло Петрини в:

 • София: 16 март 2016, 19:00,
   Vivacom Art Hall

 • Пловдив: 17 март 2016, 18:30,
   Студио 1 на Радио Пловдив

Карло Петрини е роден на 22.06.1949 г. в малкото градче Бра, в Северен Пиемонт, Италия. През 1986 г. той и няколко негови приятели приготвят заедно спагети и ги раздават на минувачите на Piazza di Spagna в Рим. Събитието е протест срещу отварянето на първия "Макдоналдс" в Италия. Така се заражда движението Slow Food, организация, която днес обединява над 100 000 членове от повече от 150 държави, посветени на местната храна и свързаните с нея традиции.

Благодарение на визия и воля на тези хора, днес Slow Food може да се похвали с редица постижения, сред които са Университетът по гастрономични науки в Поленцо, Италия, световният форум Terra Madre, който стартира през 2004 г. и оттогава на всеки две години събира в Торино над 2000 хранителни общности от цял свят – дребни фермери, рибари, занаятчии, готвачи, млади хора, учени и експерти от над 150 страни.

Карло Петрини пътува по целия свят и участва в различни конференции, изнася лекции в престижни университети (вкл. и такива от Бръшлянената лигa в САЩ), посещава хранителните общности от мрежата на Slow Food, участва в дискусии на ЕК и ФАО по въпроси, свързани с устойчивото производство на храната и селско стопанство. Неговият обществено-политически и философски принос в тази сфера му е донесъл редица признания:

 • през 2003, Istituto Universitario Suor Orsola Benincasa на Непал му присъжда почетна степен по културна антропология;
 • през май 2006 той получава почетна степен от Университета на Нов Хампшир (САЩ) заради основаването на университета в Поленцо;
 • през 2008 г. Университетът на Палермо му присъжда почетна степен по селскостопански науки и технологии.

Заради изключителния му принос по отношение на опазването на околната среда и устойчивото развитие Петрини е еидн от носителите на наградата Champion of the Earth  на ООН през 2013 г. Неговите ораторски умения и важността на мисията на Slow Food по света привличат вниманието на международната общественост и медии и през 2004 е обявен от сп. Time за Герой на Европа (European Hero), а през януари 2008 е избран за единствения италианец, който е включен в списъка на петдесетте души, които биха могли да спасят света, представен от престижния вестник The Guardian.

Една от основните идеи на Slow Food е, че всеки на тази земя трябва да има право и достъп до хубава, чиста и справедливо произведена храна.

"И до днес мнозина мислят, че сме утописти”, споделя Петрини. “Мислят, че нашата битка е безсмислена. Защото смесват, объркват силата на идеите със силата на парите. Кризата, през която преминаваме, показва, че мощта на парите не е толкова безспорна. Дори може да се каже, че нуждата от нови идеи никога не е била толкова силна. Голяма част от новите идеи се състоят в преоткриване на древната мъдрост на хората и общностите. Да се възстанови тази мъдрост, като се модернизира, като се използват включително и нови технологии.

Няма съмнение, че нашата дейност е една съвременна нежна революция – вкусна революция, но е революция. Защото революцията означава дълбока промяна на идеите. Консумеризмът, печалбата на всяка цена преди и над всичко, убеждението, че ни е позволено да извършваме каквото си искаме срещу природата... Това са идеи, срещу които трябва да се борим по революционен начин. Това е нежна революция, да, но е революция.

Книгата “Хубаво, чисто, справедливо” е публикувана за първи път през 2005, когато движението Slow Food стартира своя най-амбициозен проект, Terra Madre (Майка Земя) – среща на хранителни общности от цял свят, борещи се за защита на земеделието, риболова и животновъдството от устойчив тип, за опазване на вкуса и хранителното биоразнообразие. Тази първа среща събира на едно място хиляди селяни и дребни производители, нуждаещи се от свой глас в света в защита на своето достойнство. Сред тях бе и делегация от България. Подир срещата, движението Slow Food покълна и на българска земя и днес 15 местни общности развиват идеите за вкусна, чиста и честна храна. 

След представянето на "Хубаво, чисто, справедливо: Основи на философията Slow Food" всеки може да се срещне с Карло Петрини по време на Slow Food вечеря в ресторант "Багри".

Източници: Slow Food в България, ИК "Жанет-45"

 

от Меню Март 2016
Коментари