Начало За нас Реклама Контакти

Пръснати в Егейско и Йонийско море, около бреговете на западна Турция и на изток от Италия, гръцките острови са кръстопът на култури и цивилизации от дълбока древност. Финикийци, атиняни, македонци, римляни, византийци, венецианци, турци и италианци са владеели островите и са оставяли отпечатък и върху кулинарията. От общо 16 000 километра брегова ивица архипелазите обхващат около 7 500 - дълги плажове с пясъчни дюни преминават полека в закътани заливи и крайбрежни пещери със стръмни скали и черен пясък, характерен за вулканични земи. Броят на гръцките острови варира между 1 200 и 6 000 в зависимост от това, дали ще включим и най-малките. Обитаемите са 227, а най-големият и най-населен е Крит, дълбоко на юг в Егейско море.

Само супата не става за мезе

Така казват възрастните обитатели по тези места. Скромна, но не и обикновена, на места богата, но не и разточителна, островната кухня на Гърция се слави с разнообразни вкусови нюанси и всеки остров си има собствен кулинарен облик. Лесно се усеща, особено ако си опитал мусака с агнешко на шиш в Корфу в Йонийско море и после си отишъл от другата страна в Егейско – в Санторини например, и са ти поднесли мезе от хрупкави бисквити, намазани с козе сирене, гарнирани с чери домати и риган. Географската изолация не води непременно до кулинарна и в кухните на отделните острови се откриват общи черти, дори взаимно се допълват. Резенето, познато у нас и като див копър, обагря в жълто бреговете и крайпътните поляни и гърците го добавят към зеленчукови, месни и рибни ястия, за да придаде специфичния си сладък аромат. Много известни са μαραθόπιτες (маратопитес) от Крит – малки, плоски и тънки тестени питки или кнедли със зеленчуков пълнеж. Лимоните са покорили страната съвсем естествено през Средиземно море благодарение на арабите. Днес те са неизменни също като солта и ги отглеждат във всяка градина. Каперсите са другите фаворити - те виреят и в каменисти местности и се слагат в сосове и зеленчукови яхнии. Островната кухня на Гърция се нарежда сред останалите със средиземноморски привкус най-вече заради мащерката, доматите и ригана, които участват и в мезетата, и в основните ястия.  

Местните кулинари са създали богата палитра от ястия със сезонни зеленчуци, видове семена, бобови растения и зърнени култури, а зехтинът, маслините, местните козе и краве сирена и маринованата риба придават специфичния вкус и аромат. Рецептите обикновено се предават от уста на уста и специфично ястие в едно селище е непознато на друго, дори и само няколко километра по-далече. Записани рецепти съществуват само за сладкишите, може би защото островитяните ги приготвят по време на християнски празници и семейни поводи. На Великден в Санторини по стара рецепта приготвят μελιτίνια (мелитиния) – тестени тарталети с обезсолено козе сирене или рикота и канела. Някои храни са вдъхновени от венецианската кухня, други са с корени в римската, а трети – в османската. Всички традиции се преплитат една с друга и трудно може да се отделят. Кулинарията на Крит е пример за съчетание на източното и западното влияние, за голямо разнообразие от продукти и техники. По-различна от другите островни кухни, тя се нарежда близо до средиземноморската с богатата на зехтин, зеленчуци и зърнени култури здравословна кулинария.

От изток на запад, по посока обратна на часовниковата стрелка, кухнята на някои островни кътчета ухае така.

Рибни истории с дъх на зехтин

В североизточната част на Егейско море се намират Хиос и Лесбос, обединени географски и исторически, но кулинарно различни. Свързва ги най-вече узото, което се произвежда и на двете места и е популярно навсякъде в Гърция и извън пределите й. Смята се, че родината му са селищата на Лесбос, където и до днес производството се развива в семейни компании. Лесбос е прочут с рибните си специалитети и оживени рибни пазари, за разлика от други острови, където хората не са успели да превърнат риболова в основен източник на прехрана. В столицата Митилини, сергиите на рибарите обикновено са препълнени с прясна риба и солените сардини от залива на Калони са на особена почит. Автентичността на островната кухня може да се усети само от ръцете на местните хора и ако попаднете в дома на рибар, непременно опитайте варена перка от морска лисица, която се сервира със зехтин, или филета от морски дявол. Кафенетата в Лесбос понякога нямат табели и лесно се подминават, но там наред с чаша кафе се предлагат и мезета, като пържени зеленчуци, сарми и пълнени тиквички, поднесени с малка бутилка узо и сезонни рибни деликатеси. На Лесбос се отглеждат няколко милиона маслинови дръвчета и производството на зехтин е основна дейност. Дори произвеждат кашкавал, който се съхранява в тенекии със зехтин.

Почвата на Хиос е по-плодородна и тук плодовете, зеленчуците и пшеницата се сеят в големи количества. А в южната част се отглежда прочутата мастиха – ароматната мастикова смола от вечнозеления храст Pistacia lentiscus, която у нас наричаме сакъз. Гърците използват мастихата най-много в сладкиши, торти, сладолед, видове обредни хлябове, дори и в сирене. Със сигурност си заслужава да се опита бял фондан от мастиха, потопен в чаша вода, с името υποβρύχιο (иповрихио), което означава подводница. На Хиос съществува ясно разграничение между кухнята на богатите, силно повлияна от кулинарията на Генуа и Франция, и кухнята в селата, която разчита основно на сезонната продукция и прилича на кухнята на Додеканезите, малко по на юг. Хиос се слави с цитрусови градини, особено с мандарини, някога разпространени по цялото Средиземноморие. Местните хора са развили и традицията да консервират плодовете във вид на сиропи, компоти и конфитюри. Цели мандарини, резени лимони, бергамоти, шамфъстък и смокиня, дори ароматни цитрусови листа и розови венчелистчета се варят в подсладен сироп и се поднасят в стъклени чинийки.

Ечемичени бисквити, бакла и домати

Между Хиос и континентална Гърция, югоизточно от полуострова на Атина в централната част на Егейско море, са пръснати Цикладските острови. Общо двайсетина обитаеми, сред които Милос, Кеа, Наксос, Андрос и прочутият Санторини. Въпреки неплодородната почва, сухия климат и по-скромния избор от продукти, кухнята тук е самобитна. През вековете ечемичените и пшеничените бисквити, маринованото свинско и сирената са останали неизменна храна. Типичните за района каменни стени по стръмните склонове са се строили, за да се разширят оскъдните земи, в които се сеят ечемик, бобови растения, варива и зеленчуци. Гърците от Цикладските острови са открили, че леблебията, бобът и баклата служат и като естествени наторители, освен че са полезни. Ечемичените бисквити, някога основна храна за моряците, днес се предлагат към свежи салати от домати, маслини, поръсени със зехтин и подправени с ароматен риган. Или намазани със сирена се поднасят като мезе.

Във Фолегандрос се гордеят с ματσάτα (мацата) – паста със заешко или пилешко в червен сос. Морските дарове също имат основно място в кухнята на Цикладските острови. Спагети с омари е типично ястие за всяка таверна на острова и ако искате да опитате прясна и автентична кухня, отново най-добре е да се запознаете с местни хора. Λόζα или λούζα (луза) е мариновано свинско филе, което се сравнява с испанския jamon serrano. По традиция се маринова във вино, добавят се различни подправки и се опушва. Цикладските острови са управлявани от Венеция в продължение на няколко века и мариноването на свинското филе по този начин е заимствано от венецианската кухня.

Санторини със своите снежнобели къщички, накацали по скалистите хълмове, и вулканична земя приютява ароматни чери домати, бели патладжани от Египет и каперси. Кулинарите на Санторини са успели да доведат до съвършенство готвенето с чери домати и може да се насладите на доматени пайове, сосове, салати и дори сладкиши от домати. Островът е известен със специалитета ντοματοκεφτέδες (доматокефтедес), доматени кюфтета с брашно, зехтин, мента, босилек, магданоз, риган, свежа мащерка, сол и пипер. Тук е мястото, където да опитате яхнията от бакла (фава), гарнирана с нарязан на дребно лук и лимонов сок. За гърците баклата е насъщно растение, което прихваща почти навсякъде из каменистата земя на островите и има много превъплъщения из цялото Средиземноморие. То е и главен герой в митове и легенди, една сред които, разказва как Питагор и учениците му включили баклата към забранените храни наред с месото и рибата. Те вярвали, че след физическата смърт душите на хората се превръщат в бобчетата от древното растение.

Средиземно- морски привкус

От западната страна на Гърция, съвсем близо до Албания в Йонийско море се простират седем острова и най-известният сред тях е Корфу. Йонийските острови никога не падат под османска власт, управлявани са от венецианци, французи и англичани. Имено заради тези исторически особености и плодородната земя кухнята на Корфу е изтънчена и е с френски и италиански нюанси. И до днес тук се пазят отдавна забравени думи от венецианския диалект. Стуфато е яхния от свинско месо или дивеч, сготвена на тих огън със зеленчуци, софрито – яхния от телешки филета, гарнирана с много чесън, магданоз и оцет или бяло вино. Както на повечето места в Гърция, местните предпочитат агнешкото месо и тук може да се опита един от многобройните варианти на мусаката – късове месо се мариноват в зехтин и лимон и се пекат на шиш, подправят със свеж риган.

Кулинарният автор Аглая Кремежи веднъж седяла в близост до стара венецианска крепост в Корфу, гледала крикет и се заговорила с достолепна дама за местната кулинария. На въпроса на Аглая как местните жени приготвят цигарели – сотирани листни зеленчуци със зехтин, много чесън и червени люти чушлета, жената отвърнала, че никога не е правила подобно ястие, защото го приготвят хората от селата. „Ястието не е червено от домати, а от лютите чушки”, добавила пренебрежително. Червените люти чушки са внесени на Корфу по време на съседната Османска империя и местните аристократи така и не приемат лютото в своята кухня. Разграничението между кухнята на буржоазията и на хората от селата много пъти се изразява бурно, но в повечето случаи двете традиции живеят заедно. Ястия от паста и късове месо, видовете козе, краве и овче сирена, маслините и зехтинът, пресните подправки, рибата и сезонните зеленчуци изграждат облика на богата и самодостатъчна кулинарна традиция на Йонийските острови.

от Елица Константинова Юни 2013
Коментари