Бостън – кулинарни спирки
В Нова Англия през октомври човек осъзнава колко точно го е казал Албер Камю: „Есента е втора пролет, когато всеки лист е цвете.“ Гъсти гори, обагрени в ярки краски, листата преливат от жълто в оранжево и експлодират в наситеночервено малко преди да изиграят своя грациозен последен въздушен танц по пътя към земята. През есента узряват тиквите и техният впечатляващ оранжев цвят присъства в атрактивните декорации на къщи, магазини, ресторанти и хотели. Символът на Хелоуин има важната задача на пазител от злите сили, затова в дните около подготовката за празника хората украсяват с всевъзможни тиквени аксесоари домовете си. Свещници, букети, бижута - можете да видите емблематичния плодов зеленчук и вместо главите на приказните герои от „Вълшебникът от Оз“ или на пеещия Елвис в компанията на оркестър скелети и танцуващи вещици.
Точно тази атмосфера е идеалната за разходка из популярния регион в североизточната част на САЩ, известен не само като родното място на американската култура, но и като признат кулинарен център. Планирала съм да остана за няколко дни в Бостън, след което да се спусна по полуостров Кейп Код и да акостирам в Нюпорт.
В родината на бъргърите решавам да опитам най-напред гордия национален специалитет в ресторант от модерната верига 5napkinburger, в Ситито на Бостън. Утилитарният декор изразява най-точно концепцията на заведението – стил и практичност, кредо на динамичните работещи млади хора. Менюто започва с десет вида предястия, сред които популярните пържени кръгчета лук, люти пилешки крилца и салата „Цезар“. За немалкото любители на по-здравословния начин на хранене се предлагат осем комбинации суши с пресни океански риби. Основните ястия са единайсет вариации на бъргъри - с говеждо месо, гъби, вегетариански, със стек от риба тон, агнешки кебап, с месо от омар и още: фиш енд чипс, рибни такос, хот дог. Поръчваме два бъргъра – Ahi Tuna и Lamb Kofta, които се поднасят с порция пържени картофи. С единия решаваме да пробваме класическите french fries, а към втория поръчваме сладки пържени картофи, които се оказват абсолютен шедьовър – нарязани на дебели спирални лентички, с хрупкава златиста коричка и чудесен баланс между сладко и солено. Рибата тон представлява дебело парче, мариновано в терияки сос с уасаби, леко гриловано от двете страни и сочно розово вътре. Върху него вкусно си почива лук темпура и цялата тази прелест в постеля от бяло козуначено хлебче със сусам. Агнешкия кебап ни поднасят с класическите бъргър-зеленчуци: домат, краставица, чушка и лук, с лек ориенталски нюанс – сос от сусамов тахан. И двата специалитета на 5napkinburger олицетворяват американската представа за размери: огромни са! Със сладка мъка изпразвам чинията си, но се заканвам да мина без вечеря.
По-късно се впускаме в любопитна разходка из китайския квартал, приютил няколко поколения азиатски емигранти. Китайски, виетнамски, малайски и тайландски ресторанти - тук е мястото да опитате автентична източна храна. В близост до няколко театъра зоната се радва на интерес и посещаемост от бостънските културтрегери. Запътваме се към хотела ни, замаяни от впечатления, но ето че един бар ме отбива от маршрута със своя необикновен чар. Jacob Wirth Bar& Restaurant обещава най-доброто от Бостън, най-впечатляваща е селекцията от бири: 17 наливни местни вида, 15 вносни (най-голямата колекция в региона) и около 30 марки в бутилки. Изумително е, че само в един локал може да се избира сред толкова разнообразни стилове и видове американски бири: Lager, Рale ale, I.P.A, Belgian style и голямата изненада – тиквена бира. Ясно е, че в сезона на тиквите е популярно да се предлагат специални тиквени рецепти: супи, предястия, десерти, но че ще опитам тиквена бира, не бях и мечтала! Споделям възхищението си на бармaна, но той бърза да ме увери, че вече навсякъде в Америка мога да избирам между 10 и повече вида наливна бира и че повечето пивоварни предлагат Pumpkin beer през есента. През последните десетина години са изникнали неизброимо количество специализирани и уникални бири на местни микропивоварни. Предлага ни да дегустираме шест различни бири в 100-милилитрови чаши: Magic Hat Seasonal, Matilda, Harpoon I.P.A, Sierra Nevada Pale Ale, Wachusetts Blueberry Ale, Sam Adams Boston Lager. Първата е тиквена бира - нефилтрирана, леко сладникава, приятно ароматна, с кехлибарен цвят. Гласувам с две ръце за нея. Следващата е американски вариант на белгийски стил абатска бира – карамелена, наситена, но изключително пивка. Любов от първа чаша! За неутрализиране на отделните вкусове поръчваме плато начос запечено с лилав боб, чушки халапеньос* и сирене Monterey Jack**. Продължавам с I.P.A. (Indian Pale Ale) – пикантна бира с характер, популярен избор сред ценителите и наследница на английския ейл, завладял Индия през ХIX век. Петата в редицата е лека и плодова и съдържа едва около три процента алкохол. Бостънската обикновена светла бира е по-водниста и безлична, но надали местните споделят субективната ми оценка.
На следващия ден сменяме концепцията и се вмъкваме сред публиката на изискан ресторант, предлагащ бизнес меню само за 25 долара, което си е евтино за бостънските стандарти. Mooo…. е модерен стекхаус в тузарския квартал Beacon Hill. Млади, красиви и богати - като че ли точно това американско клише пасва най-добре за посетителите на ресторанта, помещаващ се в луксозния XV Beacon Hotel. Нека не ни се сърдят господата, но с мъжа ми се разминаваме с етикета на Mooo…. и туристическият ни дрескод „дънки с маратонки“ трябва да бъде понесен.
След две чаши великолепно вино от седмичната оферта на ресторанта (всяко по 12 долара за 175 мл, което тук също минава за изгодна оферта) удоволстието продължава с избора на меню: две предястия - американски пелмени, приготвени с рядкото и скъпо японско телешко от Кобе (Kobe beef), и карпачо от говеждо филе с хрян и вишни конфи, последвани от сьомга от остров Фароу на грил и 1 нюйоркски говежди стек 12 унции*. Продукти, съчетание, готварска техника - храната е работа на кулинарни отличници. Без колебание класирам Mooo…. сред най-добрите ресторанти, които някога съм пробвала, и то без да има претенциите за звездна кухня. Домашно приготвените десерти Chocolate Layer Cake и лятно семифредо с горски плодове доказват и сладкарските умения на екипа. Тук атмосферата, сервизът, винената селекция, храната и съотношението между цената и качеството са на най-високо ниво и според кулинария гайд “Zagat” 92% от клиентите са съгласни с мен.
Преди да се сбогуваме с Бостън, се отбиваме в "Киунси маркет" – една от основните туристически атракции на града и препоръчителен старт на всяка кулинарна обиколка. Quincy Market е мястото за приятно прекарване на свободното време и за опознаване на местния стил на живот. Разходката ни превежда през няколко кафетерии и ресторанти, закрит food corner (място за храна), предлагащ специалитети от цял свят - от мексикански такос, през гръцка мусака, италианска паста и сладолед, до немски наденички на грил. Ако ви е любопитно, можете да последвате местните бостънчани към хранителните щандове, за да видите какво поръчват и да опитате от същото. Това е може би един от най-забавните и автентични начини да усетите духа на града.
Безспорно най-европейският американски град, Бостън е елегантна среща на история, култура, архитектурна еклектика, кулинарно изящество и определено поражда желание да се върнеш отново.
*чушки халапеньос - вид мексикански чушлета, средно люти и много вкусни
**сирене Монтерей Джак - полутвърдо американско краве сирене от типа на чедар