16 начина да сготвим печено агнешко за Гергьовден
Шаран на Никулден, свинско на Коледа, агнешко на Гергьовден - българските кулинарни традиции за посрещане на празниците са запазени от векове, но времето си иска своето и промените дори и в консервативните обредни храни са неизбежни. Предлагаме ви 16 начина да отдадете дължимото на свети Георги и езическите му персонификации като боговете-конници на траките и на прабългарите.
1.
Печеното агнешко и дроб сармата вървят ръка за ръка и в делник, и в празник, а когото споходят е голям късметлия и със сигурност ще е сит и щастлив.
2.
Всякакви силни аромати като джоджен или салвия са подходящи за агнешкото месо, но тази немска рецепта разчита на интензивния иглолистен мирис на хвойновите плодчета. Всъщност няма никаква разумна причина вашия Гергьовден да не ухае на джин, нали?
3.
Печенето на агнешко е предизвикателство, чиито фатални последствия се контролират много по-лесно, ако топлинната обработка се извършва на ниска температура и за дълго време. Единственото, от което се нуждаете в повече, е търпение.
4.
Хвойновият дъх на джина, смолистият аромат на ригана и характерният мирис на сготвения чесън хармонират с агнешкото месо по неповторимо съблазнителен начин.
5.
Печено агнешко месо с пролетна гарнитура
Неоспоримата класика на българската кулинарна пролет, агнешкото със зелении е в състояние да изкуши всеки, дори и този, който се кълне в липсата на вкус за тази чудна и родна комбинация.
6.
Агнешко печено на ниска температура
Рецептата е на Петър Йоргов, шеф-готвач на ресторант Diwine във Варна. Методът за печене на ниска температура се използва сравнително често в ресторантьорството, тъй като обработеното по този начин месо става сочно, крехко, а вкусовите му качества изпъкват още по-ярко.
7.
Агнешко бутче с ароматен млечен сос
В тази рецепта крехкото агнешко месо е в ароматната компания на млечен сос с множество подправки – канела, джинджифил, кориандър, кимион, куркума. Препоръчваме ви да приготвите ястието с цялото му богатство от съставки, като не се лишавате и от финалния акцент – хрупкави запечени бадеми.
8.
Макар и не велика, тази стъпка в страни от установените правила за печене на агнето спокойно би могла да се нарече революция, защото това е един чудесен начин да се почете някой от празниците, изискващи трапезното присъствие на агнешко месо с нещо "по-така".
9.
Пълнена агнешка плешка в гърне
Традиционното за пролетта печено агнешко приема различни и все вкусни форми. Нашето предложение е за бавно приготвена с много зеленчуци крехка плешка.
10.
Това ястие е достойно за всяка празнична трапеза и сме сигурни, че няма да останете разочаровани, ако го приготвите. Месото е сочно и крехко благодарение на млечната марината, в която престоява, а плънката от маслини с аромат на лимон и чесън го допълва повече от успешно.
11.
Пълнената плешка е традиционна за жизнерадостния Гергьовден, но със сигурност ще е много по-забавно тази година да смените познатата плънка с нещо ново и вълнуващо. Празник е все пак!
12.
Пълнено агнешко бутче с маслини
Агнешкото месо е много благосклонно към гарнитурите от кореноплоди, които подчертават специфичният му и великолепен вкус.
13.
Пълнена гергьовска агнешка плешка
Разчупете традиционните представи за гергьовското агнешко и се отдайте на вкусно веселие с тази рецепта и нейните средиземноморски аромати на розмарин, лимон и зелени маслини!
14.
Агнешко бутче в кора и репички с масло
Печенето в тестена кора е ефективен начин месото да запази своята сочност. А свежите репички в масло само допълват удоволствието от вкусното агнешко блюдо.
15.
Пълнена агнешка плешка с шамфъстък и ароматно масло
Печените меса с разнообразни и интересни плънки винаги подсказват специално отношение на готвача към храната и към гостите на масата. Това богато и съблазнително агнешко печиво е достойно и за най-придирчивата празнична трапеза.
16.
Запретнете ръкави и се захванете с тази рецепта, очевидно повлияна от кулинарните традиции на Северна Европа и на Средиземноморието.